درباره تایوان

تایوان که با نام چین تایپه نیز شناخته می‌شود، کشوری در شرق آسیاست که از جزایر تایوان، پنگو، کینمن، ماتسو و تعدادی جزیره کوچک دیگر تشکیل شده که همگی در سواحل شرقی سرزمین اصلی چین واقع شده‌اند. این کشور از راه دریا از غرب با جمهوری خلق چین، از شمال شرق با ژاپن و از جنوب با فیلیپین همسایه است. الگوی منحصر به فرد توسعه صنعتی تایوان باعث شده تا کارشناسان بسیاری با دقت هرچه تمام‌تر تحولات صنعتی این کشور را مد نظر قرار دهند. این کشور که با تکیه بر سیاست حمایت از تولید داخلی، کارآفرینی بومی و استفاده از سرمایه‌های خارجی توانست در کمتر از ۵۰ سال مسیر توسعه را پشت سر بگذارد، عمده تمرکز خود را بر صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات و به‌ویژه تولید و صادرات رایانه و قطعات آن، لوازم الکترونیکی و نیمه‌هادی‌ها قرار داده است.

این کشور که به یکی از ۴ ببر آسیا شهرت دارد در طول چند دهه گذشته با انجام همزمان فعالیت‌های تولیدی و تحقیق و توسعه (R & D) توانسته به قطب فناوری آسیا تبدیل شود، به طوری که بیش از سه‌چهارم تولیدات رایانه شخصی، نیمی از نمایشگرهای ال‌سی‌دی و یک پنجم از گوشی‌های تلفن همراه جهان در این کشور تولید می‌شود.

تایوان با تکیه بر صنایع الکترونیک توانسته در صنعت بین‌الملل شاخص شوداین کشور با سال‌ها برنامه‌ریزی تخصصی در زمینه صنایع خود توانسته بهره‌وری را افزایش دهد. از سوی دیگر تایوان که ابتدا با تکیه بر نیروی کار ارزان توانسته بود جایگاه خود را در ردیف صنایع کشورهای دیگر بیابد، پس از تثبیت موقعیت خود، نگاهش را به سوی صنایع «های تک» دوخت و سعی کرد تا ارزش‌افزوده بالاتری را ایجاد کند. البته باید بر این نکته تاکید کرد که تایوان در حال حاضر بازار بین‌المللی خود را یافته و دیگر قیمت تمام‌شده برای آنها از اهمیت حیاتی برخوردار نیست.

شاید بتوان مهم‌ترین دلیل پیشرفت صنایع فناوری اطلاعات و ارتباطات تایوان را سیاست‌های درست صنعتی این کشور دانست، اما علاوه بر سیاست‌های صنعتی و تاثیر آن بر روند پیشرفت صنعتی مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات، نقش متخصصان و کارشناسان را در توسعه این صنعت نمی‌توان نادیده گرفت.

در حال حاضر تولیدکنندگان رایانه در تایوان توانسته‌اند سهم عمده‌ای از بازارهای جهانی را از آن خود کنند به طوری که از ۱۰ سال قبل تایوان با تولیدات خود ۹۰ درصد از سهم بازارهای جهانی رایانه شخصی را به تسخیر درآورده است .

اما صنعتگران فناوری ارتباطات و اطلاعات تایوانی تنها به سهم بازار رایانه اکتفا نکردند و سراغ تمامی زیرشاخه‌های این صنعت رفتند. تایوان در زمینه تولید نیمه‌هادی، ال‌سی‌دی، تولید تلفن همراه و حتی تولید دوربین دیجیتال توانسته است سهم خود را به ۵۰ درصد بازارهای جهانی برساند و با کشورهایی مانند ژاپن رقابت تنگاتنگی را آغاز کند.

برترین برندهای تایوان عبارتند از :

ایسوز (ASUS)، ام اس آی (MSI) ترند میکرو (Trend Micro)، دی لینک (ِD-Link)، ایسر (ACER)، جیانت (Giant)، اچ تی سی (HTC)، ادونتک (AdvanTech)، لوکسژن (LUXGEN)، بنکیو (BenQ)، پگاترون (Pegatron)، مریدا (Merida) .